JAKA POLKA, TAKA POLSKA. NIEPODLEGŁA! (Felieton z musicalu)

„Leżę dumna jak infantka zmarła…
Teraz wreszcie po zabawie odpocznę.
Czyjaś ręka włos mi z głowy zdarła.
Na ziemi przy mnie leżą moje gałki oczne.

Już mnie nie całują, nie trzęsą,
nie targają za jedwabne pukle.
Patrzę pustką oczodołów, uwieńczonych rzęsą,
jak przystało porzuconej kukle,

wprost przed siebie, w godziny bezradnością zalane,
i pytam się: Co to znaczy?
Czyż cierpiałam za wiele, jak na porcelanę,
i żyć zaczynam z rozpaczy?

(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Umarła lalka”)

Kobiety. Siła uczuć i emocji. Siła empatii i poświęcenia dla innych. Waleczność wbrew kompleksom bycia słabszymi. Odwaga na przekór trudnościom i przeszkodom. Krnąbrność i bunt wobec ograniczeniom. Ukryta mądrość wobec niemożliwości mówienia i zabierania głosu.
Kobiety to właścicielki ukrytej mocy, dzięki której doszły daleko, i idą jeszcze dalej. W drodze do bycia traktowanymi równoprawnie wraz z mężczyznami zarówno na polu domowym, społecznym, naukowym, jak i politycznym, oraz narodowym.
I POLSKA jako symbol POLSKI… Walecznej i niepodległej.

Opowieść o dzielnych kobietach w dziejach historii Polski została przedstawiona w najnowszym przedstawieniu Teatru Baabus Musicalis „Polka Niepodległa – historia w spódnicy”. Jest to przedstawienie skierowane przede wszystkim do młodzieży, ale „starsza młodzież” z pewnością doceni tutaj walory artystyczne, które są tu związane ściśle z edukacyjnymi. Jeśli ktoś ma obawy, ze spektakl będzie za trudny dla nieznających historii dzieci, chciałabym je rozwiać. W spektakl wplecione są opowieści poszczególnych historycznych postaci, w nienachlany sposób wprowadzając nas w historię i wciągając nas w wir walecznych kobiet, przełamując wymiar edukacyjny rozrywkowymi piosenkami, znanymi naszym rodzicom i dziadkom, nadając przedstawieniu sentymentalny wymiar, i zapewniając uwagę nie tylko młodych widzów.

Młode aktorki (którym towarzyszył tylko jeden aktor grający rolę Marszałka Piłsudskiego pokazując jak ważną rolę w zdobywaniu praw kobiet ma też postawa mężczyzn), pokazały, że spódnica nie przeszkadza w zdobywaniu wiedzy i świata.

Piękna scenografia, kostiumy, wizualizacje, a także muzycy, wpleceni w scenerię przypominając jakby grajków ulicznych tak charakterystycznych dla czasów przedstawianych w spektaklu – wszystko przenosi nas do czasów, w których żyli nasi bohaterowie.

Z musicalu wychodzimy obładowani hasłami kobiet, które mają nas nie tylko uświadomić, że dziewczyny i kobiety walczyły kiedyś, ale że mogą i powinny to robić nadal. Bądźmy jak czołgi, a nie kobiety! Bądźmy jak kamienie, wytrzymajmy wszystko, jak trzeba stańmy, żeby podciągnąć spódnice do góry, i ruszyć dalej! Po NIEPODLEGŁOŚĆ.”

Wielkie brawa dla młodych aktorów, że sprostali nie lada zadaniu: wzruszeniu i poruszeniu widzów połączonemu z ogromem wiedzy, który nam przekazali, uświadamiając nas jak trudną drogę przeszły kobiety, byśmy doszły tu gdzie jesteśmy. I byśmy nie ustawali w tym pochodzie niepodległościowym. Z szacunku choćby dla tych, którzy popchnęli kulturę do przodu, i zarazem z podziwu do nich. I chociaż uświadomieni jesteśmy o cierpieniu, jakiego zaznały kiedyś kobiety, i nadal go zaznają, chcemy żyć i walczyć dalej. Nie tylko z rozpaczy…

Musical „Polka Niepodległa – historia w spódnicy” Teatru Baabus Musicalis. Teatr na Plaży, na podstawie Książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny: Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller
Bohaterki opisane w musicalu: Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Krystyna Krahelska, Irena Sendlerowa, Maria Komornicka, Stefania Wilczyńska, Krystyna Skarbek, Simona Kossak i Wanda Rutkiewicz.
Reżyseria, przygotowanie aktorskie i wokalne: Jadwiga Kościk
Scenografia: Magda „Bąbel” Adamowska
Opracowanie muzyczne: Jadwiga Kościk, Mateusz Lipiński
Kostiumy: Magdalena Bem, Magda „Bąbel” Adamowska
Choreografia: Joanna Czajkowska
Wizualizacje: Mateusz Gierc
Dźwięk: Piotr Kądziela
Muzyka: zespół muzyczny pod kierunkiem Mateusza Lipińskiego z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski

Występują:
Karolina Narojczyk, Mila Jankowska, Weronika Sząszor, Ula Wiercińska, Lila Folga, Tosia Sadowska, Julia Bereźnicka, Maja Sadowska, Małgorzata Rutkowska, Ewa Wiśniewska, Hania Bzdeń, Nadia Kozłowska, Antoni Biłanicz, Pola Wygonowska

Wiersz oraz niektóre zwroty w powyższym tekście zaczerpnięte z przedstawienia.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.